TÜBİTAK BİLGEM’de “Kuantum Kriptoloji ve Bağlamsallık” Semineri Verildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE), 23 Mart 2016 tarihinde, “Kuantum Kriptoloji ve Bağlamsallık (Quantum Cryptography and Contextuality)” konulu seminer gerçekleştirdi. Seminer,  Doç. Dr. Muhammet Ali Can tarafından, BİLGEM Yılmaz Tokad Konferans Salonu’nda verildi. 

Program, TBAE Müdürü Bilal KILIÇ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Kuantum Kriptoloji konusunun önemine değinen Kılıç, TÜBİTAK üst yönetimi seviyesinde bu konuya büyük önem verildiğine dikkat çekti. TBAE Müdürü, Kuantum Kriptoloji konusunun TBAE’nin çalışacağı başlıca konulardan birisi olduğunu vurgulayarak sözlerine son verdi.   

Doç. Dr. Muhammet Ali Can, Kuantum Kriptolojinin ana çalışma alanlarından olan Kuantum Anahtar Dağıtım (KAD) Sistemleri ve Kuantum Rassal Sayı Üreteçlerinin (KRSÜ) yeni anlaşılmakta olan Kuantum Bağlamsallık ilkesi ile olan ilişkilerini anlattı. Kuantum Bağlamsallık ilkesinin cihazdan bağımsız (device independent) KAD ve KRSÜ sistemlerinin temelini oluşturduğunu vurguladı. Halen yoğun bir şekilde çalışılan ve yakın gelecekte de görülmeye başlanacak olan bu tür sistemlerin “yan kanal” saldırılarını tamamen ortadan kaldırdığı ve uygulamada kullanılan cihazlardan bağımsız olarak güvenliği garantilediği anlatılan diğer konulardan oldu. 

24.03.2016