Tarihçe

-A +A

1968 yılında Tatbikî Matematik Ünitesi adıyla kurulan birim, 1981 Haziran’ında alınan TÜBİTAK Bilim Kurulu kararı ile Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü adını almış ve bir enstitü statüsüne getirilmiştir.

Nisan 1982’de kabul edilen TÜBİTAK TBAE Yönetmeliği ile enstitünün amacı “Temel Bilimler alanında temel ve uygulamalı araştırma sorunlarını ortaya koymak, çözümlemek veya çözülmesine yardımcı olmak” olarak belirlenmiştir.

1983 yılında ülkemizde Temel Bilimler alanında yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ nde çalışmalara başlanmıştır.

1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi ile yapılan bir protokol gereği matematik ve fizik bölümleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Yerleşkesine taşınan Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü, 2011 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu kararıyla Gebze Yerleşkesi’ ne geri dönmüştür ve BİLGEM’ e bağlı bir enstitü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2015 yılından itibaren uygulanmaya başlanan yenilikçi yapılandırma kapsamında, günümüzün önde gelen bilimsel / teknolojik araştırma kurumlarındakine benzer, yeni bilimsel / iş stratejileri ve modellerine uygun yaklaşımlarıyla faaliyetlerine hız vermiştir.