Aziz Sancar Konuşması

-A +A

Çığır açan çalışmalarıyla insanlığın gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarının adıyla dünyanın birçok ülkesinde konuşma serileri gerçekleştirilmektedir. Örneğin ‘Schrödinger Lecture’, Londra Emperyal Koleji-Araştırma Üniversitesi (Birleşik Krallık) tarafından her yıl düzenleniyor veya ‘ICTP-Abdus Salam Lectures’, Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (İtalya) tarafından her yıl düzenleniyor.

Dünyadaki bu değerli örneklere paralel olarak 2022 yılından itibaren TBAE bünyesinde Nobel Ödüllü Türk bilim insanı, değerli Hocamız Profesör Aziz Sancar’ın Onuruna ‘Aziz Sancar Lecture’ etkinliği düzenlenecektir. Bu etkinlik, yeni bilimsel keşiflerin heyecanını toplumun geniş kesimleriyle paylaşmak ve bilim camiasında vizyoner bir bakış açısının oluşmasına önemli katkılar sağlamak amacıyla, her yıl bir seçkin bilim insanı tarafından yapılan bir konuşma şeklinde gerçekleştirilecektir.

Aziz Sancar Hocamız, bir hücrenin moleküler düzeyde nasıl yaşadığını uzun yıllar merak etmiş ve sonuç olarak morötesi ışınlardan zarar gören DNA için hücrede var olan temel bir onarım mekanizmasını keşfederek layık görüldüğü Nobel Ödülü ile ana vatanı Türkiye’yi ve bütün Türk Dünyası’nı onurlandırmıştır.

2022 Aziz Sancar Lecture etkinliği Amerikalı bilim insanı, virolog ve doktor; 2020 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi Harvey James Alter’in konuşmasıyla gerçekleştirilecektir.

Söz konusu etkinlik 27 Eylül 2022 tarihinde, saat 18:30 – 20:00 (GMT +3) arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

NOT: Zoom bağlantısı bilgisi katılım için başvuru yapanlara gönderilecektir.

Poster

Başvuru Formu

Son Başvuru Tarihi: 25 Eylül 2022, 23:59

29.09.2023