TÜBİTAK-TBAE Katılımcı Araştırmacı 2021 Yılı 3. Çağrısı Açıldı

Yurt içinde ya da yurt dışında doktorasını tamamlamış veya yurt içinde bir doktora programına kayıtlı yerli veya yabancı genç araştırmacıların TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsünün (TBAE) araştırma faaliyetlerine “Katılımcı Araştırmacı” olarak katılımı desteklenecektir.

Türkçe

Kuantum-Türkiye Çalıştayı

TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nde, 26 Eylül 2020 tarihinde Kuantum-Türkiye konulu ulusal bir çalıştay düzenlenecektir. Bu çalıştayın amacı, 1-7 Kasım 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenecek olan Quantum Future Academy 2020 (http://www.quantentechnologien.de/QA2020)  etkinliğine Türkiye’den katılacak öğrencileri interaktif sunumlar ve tartışmalar ortamında belirlemektir.

Türkçe

Quantum Photonics: Principles and Applications

*ERTELENMİŞTİR*

Kuantum evrenden kuantum teknolojilere kadar oldukça geniş bir yelpazede nitelikli bilgi üretmek, uluslararası düzeyde bilimsel etkinlikler gerçekleştirmek ve Türkiye’ye  bilimsel rekabet gücü kazandırmak yönündeki çabalarını devam ettiren TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nde, 13-15 Mart 2020 tarihleri arasında “Quantum Photonics: Principles and Applications” konulu uluslararası bir Bahar Okulu düzenlenecektir.

Türkçe

Quantum Frontiers of Technology

Bugün temel bilim atomun boyutundan milyar kat daha küçük ölçeklerden, Güneş sisteminin boyutundan trilyonlarca kat daha büyük ölçeklere kadar doğanın işleyişini incelemektedir. Bu muazzam uğraşın son yüzyıldaki bütün başarılarını şu şekilde özetlemek mümkündür: İnsanoğlu günlük tecrübesinin oldukça dışında, hayal etmekte bile zorlandığı olayları anlama, hatta bu olaylara müdahale etme kabiliyetine kavuşmuştur. Bu durumu sürekli ve etkin kullanan ülkeler günümüzde endüstriyel ve teknolojik kudrete kavuşmuştur.

Türkçe

Quantum to Cosmos: Ideas and Applications

Günümüzde temel bilim alanlarının ileri konularında hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerde kuantum araştırmalarının öncü ve belirleyici bir yeri vardır. Kuantum doğanın işleyişinin derinden anlaşılmasına ışık tutan fizik yasalarıdır. Atomik ve atom altı ölçeklerde belirgin olarak ortaya çıkan Kuantum, evrendeki büyük ölçeklere kadar uzanmaktadır. Son yıllarda ortaya konulan tüm fiziksel (gözlemlenebilir) evrenin veri haritası, Kuantum düzenin sadece atom altı ölçeklere değil, evrenin oluşumunun ilk anlarına da hâkim olduğuna işaret etmektedir.

Türkçe

Sayfalar