Kuantum Mekaniği: Temellerden Yüksek Teknolojilere

-A +A

 

Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE), temel bilimin çeşitli dallarında ve disiplinler arası alanlarda oldukça geniş bir yelpazede nitelikli bilgi üretmek, uluslararası düzeyde bilimsel etkinlikler gerçekleştirmek ve Türkiye’ye bilimsel rekabet gücü kazandırmak yönündeki çabalarını Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı ve TÜBİTAK’ın 60’ıncı Kuruluş Yılı münasebetiyle arttırarak devam ettirmektedir.

Dünyadaki araştırma enstitülerinin başarılarında genç araştırmacılar ve araştırmacı öğrencilerin kritik rolü iyi bilinmektedir. Bu husus TBAE çalışma prensipleri arasında önemli bir yer almaktadır. Bu kapsamda, genç araştırmacılar ile araştırmacı öğrencilerin araştırma ve eğitim süreçlerinde yer alması enstitünün önemli hedeflerindendir.

Bilindiği üzere bugün dünyada temel bilim alanlarında bilgi üretimi inanılmaz boyutlara ulaşırken, bu bilgilerin eğitim sürecine zamanında yansımasında doğal olarak sıkıntılar yaşanmaktadır.  Bu durum bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de gözlemlenmektedir; Üniversitelerimizin yüksek lisans ve doktora programlarında yeterince ileri düzey dersler açılmamaktadır. Bunun gibi sorunların giderilmesi yönündeki gelişmelere önemli katkılar sağlamak amacıyla, TBAE bünyesinde genç araştırmacılara,  son sınıf lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik ileri düzey dönemlik dersler açılmaktadır.

Bu kapsamda, Enstitümüz bünyesinde 2023 Yılı Bahar döneminde çevrimiçi “Kuantum Mekaniği: Temellerden Yüksek Teknolojilere”  dersi açılmıştır.

Adı geçen ders 2 Mart 2023 tarihinde Saat 15:00’da başlayacaktır.

Düzenleyici: Prof. Dr. Alikram NUHBALAOĞLU (TÜBİTAK TBAE Müdürü)

NOT 1: Zoom bağlantısı bilgisi başvurusu kabul edilenlere gönderilecektir.

NOT 2: Başvuru yapan depremzedelerin tamamı derslere kabul edilecektir.

Başvuru Formu

İzlence

Poster

Son Başvuru Tarihi: 27 Şubat 2023, 23:59

 

18.01.2023