TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal TBAE Yaz Okullarına Katıldı

-A +A

Temel bilimin ana hedefi doğanın işleyişini anlamaktır. Bu açıdan bakıldığında, hayatını temel bilim araştırmalarına adamış bilim insanları için her yeni günün ayrı bir güzelliği vardır. Yeni bir günde doğanın temelleri ve işleyişi hakkında tekraren düşünme imkânı varken yeni bir günün yeni bir buluşa yol açma olasılığı da vardır. Bunun yanı sıra bir güzellik de temel bilime yüksek devlet otoriteleri ve üst düzey yetkililer tarafından verilen önemdir.

Ülkemizin bilim, teknoloji ve özellikle yüksek teknoloji alanlarındaki stratejik hedeflerine ulaşmasında nitelikli bilgi üretiminin ve bu bilginin kaynağı olan temel bilim araştırmalarının önemini her fırsatta vurgulayan TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal, TBAE’de Bilimin Ufukları serisi kapsamında düzenlenen iki yaz okuluna katıldı. Temel bilim odaklı süreçleri ortak heyecanımız olarak gören Sayın Başkanımız, 25 Haziran - 4 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Kuantumdan Uzaya: Fikirler ve Uygulamalar” konulu yaz okulu ile 7-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Kütleçekimsel Dalgalar: Yeni Meydan Okumalar ve Fırsatlar” konulu yaz okulunda konuşma yaptı.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden çok değerli hocaların katılımıyla gerçekleştirilen bu yaz okullarına bilim ve eğitim camiamızda yoğun bir ilgi olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve çevre ülkelerden seçkin öğrencilerin bu okullarda bir araya gelmelerini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bu düzeyde etkinlikler düzenlenmesinin çok zor olduğunu da iyi bildiğini söyleyen Prof. Dr. Hasan Mandal, düzenleyicilere ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof. Dr. Hasan Mandal, “Türkiye hâlihazırda teknoloji kullanan ve belli bir ölçüde teknoloji üreten bir ülkedir. Fakat önemli olan bilgiye dayalı teknoloji üretimidir; bu bilginin kaynağı ise yalnız temel bilimdir.” dedi. Bu kapsamda, nitelikli bilgi üretiminin Türkiye’nin önündeki önemli zorluklardan biri olduğuna inandığını söyleyen Sayın Başkanımız, bugün ve geçmişte bulunduğu tüm görevlerde temel bilimlerin gündemin ilk sıralarında ele alınması için yoğun bir çaba gösterdiğini ifade etti. Bunun yeterli olmadığının farkında olduğunu da belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, son yıllarda temel bilim alanlarında yapılan dünya olimpiyatlarından öğrencilerimizin altın madalyalarla dönmesinin umut verici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Hasan Mandal, bir malzeme mühendisi olarak başladığı kariyer yolculuğunda edindiği bilimsel tecrübesinden eğitici örnekler vererek, başarılı bir kariyer için temel bilimin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve bu örneklerin genç araştırmacılar için yön belirleyici olabileceğini umut ettiğini söyledi. Eğitim ve araştırma okulları ve popüler akşam konuşmaları serisinin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini ve TÜBİTAK gündeminin ilk sıralarında yer alacağını vurgulayan Sayın Başkanımız, daha sonra “Kara Deliğin İlk Görüntüsü” konulu popüler akşam konuşmasını dinledi.

Fotoğraflar

Prof. Dr. Alikram Nuhbalaoğlu, Director of TBAE
02.09.2019